Podnikání není o inteligenci, podnikání je o vůli. Jako, konec konců, celý život.

Výňatek článku z posledního čísla podnikového magazínu CHARVÁT®. Časopis je převážně určen našim zaměstnancům, dodavatelům a zákazníkům.

Data o důsledcích COVID ve skupině

V němčině používají slovo „Zähigkeit“ (houževnatost, tvrdost, píle). To slovo jsem si zapamatoval ze své první služební cesty do Rakouska v roce 1987, kdy jsem v televizi sledoval rozhovor s jistým podnikatelem. Ten právě „Zähigkeit“ označil jako nejdůležitější podnikatelskou vlastnost.

V dubnovém čísle našeho Magazínu, kde jsme na straně 4 a 5 sumarizovali výsledky celé skupiny za posledních pět let, jsem uvedl: „Rok 2021 je a bude lepší. Dosáhneme tržeb přes 1,8 mld a EBITDA poprvé přes 200 milionů korun.“

První polovina roku probíhá skutečně ve jménu velkého (15–20 %) nárustu zakázek. Přitom počet zaměstnanců zůstává stejný. Je vůbec problém nahradit ty, co odchází do důchodu.

Na vedlejší stránce jsme sumarizovali údaje od března 2020 do dubna 2021 ohledně:

  • celkového počtu zaměstnanců,

  • počtu práceneschopných v důsledku onemocnění koronavirem,

  • počtu práceneschopných v důsledku karantény.

Z tohoto krátkého přehledu je patrné, že nám právě v rozhodujících měsících velkého nárustu zakázek celkem chybělo:

  • leden 2021 - 51 lidí, tj. 6,3 %,

  • únor 2021 - 85 lidí, tj. 10,6 %,

  • březen 2021 - 93 lidí, tj. 11,6 %.

K tomu je nutno přičíst běžnou nemocnost a nepřítomnost v práci, a vyjde nám z toho, že v prvním čtvrtletí jsme měli 20 % absenci. Tato čísla uvádím proto, abychom byli na své výsledky hrdí. Právě v těchto podmínkách, s velkým nasazením přesčasů, s nasazením pracovníků administrativy do výroby, jsme vyrobili za leden až duben o 20 % více, než v roce 2020.
Děkuji vám.

Kdo koho živí a jak se kdo chová

V mediálním prostoru dostávají čím dál více místa autoři hlasů, že bychom měli celkově snížit podíl průmyslu, orientovat se na služby, že stále více lidí by mělo mít vysokoškolské vzdělání (bez ohledu na IQ) a že by tito noví vzdělanci měli rozšířit řady psychologů, sociologů, městských policistů atd. Tito rádoby moderní pravicoví intelektuálové pohrdají prací v továrnách. Žít z peněz z továren se jim však již tak neekluje.

Pojďme si na konkrétních číslech ukázat, kolik ročně odvádějí firmy naší skupiny na daních a poplatcích státu.

V roce 2020 jsme celkem státu jako zaměstnavatel a zaměstnanci odvedli:

  • odvody z vyplacených mezd: 93,372 Mio Kč (celkem byla hrubé mzdy 274,623 Mio Kč),

  • daň ze zisku: 22,470 Mio Kč,

  • daň z příjmu fyzických osob: 41,934 Mio Kč (počítám nízkou 15 % daň).

Celkem: 157,035 Mio Kč.

Těchto 157 Mio Kč je plat vč. odvodů minimálně pro 400 státních zaměstnanců. To znamená, že každí 2 naši pracovníci živí jednoho státního.

A jak se chová stát, či konkrétně radnice, abychom nebyli příliš abstraktní?

V poslední době mě dorazilo rozhodnutí osvícené bardějovské radnice ze dne 24. 5. 2021, kdy nám (CHSB) zvýšilo daň z nemovitostí o 39,6 % na celkových 96.266, – EUR. Uveďme si to do kontextu: Když jsme podnik v roce 2017 kupovali, byl ve ztrátě. Kdyby se nám nepodařilo hospodaření vylepšit, museli bychom do Bardejova poslat 2,5 Mio Kč.

Slovenština používá pro vyměření daní slovo „vyrubuje daň“.
Rúbu ako sa dá. Inu zbojníci.

Chápu, rok s COVID je těžký. Nechápu, že se má uskrovňovat pouze ten, kdo živí ostatní a ne ten, kdo se živit nechává.

JUDr. Ing. Jiří Charvát